Jedną z największych zmian w wydanej miesiąc temu, tytułowej wersji 3.5 jest nowa biblioteka mediów. Zupełnie odmieniono system zarządzania plikami, a z panelu opcji znikła opcja, z które ja nigdy nie skorzystałem, ale pojawią się pytania jak ustawić inne niż standardowe położenie plików.
Zgodnie z opisem na stronie dokumentacjiwp-config.php
define( 'UPLOADS', trailingslashit( WP_CONTENT_FOLDERNAME ).'mój_folder' ); |
Dla porównania dwa ekrany.
Ekran „Ustawienia -> Media” w wersji 3.5:
Oraz ten sam ekran w wersji 3.4.2:
Prawdę mówiąc nigdy nie skorzystałem z możliwości zmiany katalogu do którego są przesyłane pliki i uważam, że przeniesienie tej opcji do pliku konfiguracyjnego ma sens.
Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek zmienić ten folder?
Aga
Tak, ja zmieniłam raz w życiu i był to duży błąd. Dlatego zgadzam się z Tobą, ze pomysł ukrycia tego był słusznym posunięciem.
Ale warto znać sposób na ponowne przywrócenie tego. Dzięki za wskazówkę.
SpeX
A ja się zastanawiam, czemu usunęli też osadzanie materiałów zewnętrznych.
Marcin Pietrzak
@SpeX: Moim zdaniem nie usunęli. Masz w nowej galerii możliwość wstawienia „Dodaj adres URL”, którym własnie definiujesz zewnętrzny zasób. Zobacz: http://iworks.pl/?attachment_id=2437
Jakub Milczarek
Jest jeszcze np wtyczka: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-original-media-path/
Myśmy ostatnio przenosili dwie strony pomiędzy serwerami (na tych samych domenach) i okazało się, że trzeba było odkopać to ustawienie, bo coś nie grało i nie ładowały się miniaturki (szablony ET)…
Arek
Używam joomli i tak planuje przerzucić się worda. Nowości jakie wprowadzają służą wygodzie
Marcin Pietrzak
@Arek: nie wiem jak Ci pomóc ponieważ … nie znam joomli. A WordPressa po prostu uwielbiam i polecam :D
Łukasz
Otóż to nie było dobrym posunięciem, bo była to bardzo użyteczna funkcja. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sobie zedytować plik jednak wcześniej było to bardziej funkcjonalne i miłe użytkowaniu.
O wiele ładniej wygląda i jest przyjemniejsze dla oka np.
domena.com/files/2010/11/wordpress.png niż wersja standardowa.
Więc Aga, jak można żałować? ;)
Marcin Pietrzak
@Łukasz: a czy ktokolwiek, kiedykolwiek, patrzy na to skąd się plik wyświetla lub pobiera? Nie developer oczywiście… ten może popatrzy, ale reszta nie zwróci, moim zdaniem, żadnej uwagi.
Aga
@Łukasz, ja jestem przeciwnikiem przechowywania wszystkiego co stanowi content w WP poza katalogiem wp-content.
Marcin Pietrzak
@Aga: to że, adres jest /files nie oznacza, że treści są poza wp-content :D
Aga
@Marcin, słusznie. Faktycznie, nie powinnam była zakładać, że w przypadku Łukasza tak właśnie się stanie.
Łukasz
@ Marcin Masz rację, mało kto zwraca uwagę, a swoją upierdliwość względem wyświetlanego adresu wziąłem za pewnik u wszystkich bądź u większości przynajmniej, mój błąd, wybaczcie zamieszanie.
@Aga Ja akurat takich oporów nie mam i lubię jak adresy są przesadnie przejrzyste i proste dla oka i dla pamięci, a mało kto z użytkowników Internetu potrafi nie przekręcić prostego adresu co jest dla mnie nie do pojęcia, a często się z tym spotykam. Może to mój pech do ludzi ze słabą pamięcią.
Mariusz
Brakuje mi jeszcze opcji/wtyczki do możliwości zmiany folderu docelowego w zależności np. od custom post type lub rozszerzenia pliku (lub obie możliwości jednocześnie :) ).
Może to i ekstrawagancja, ale w przypadku paru moich klientów byłoby to fajne udogodnienie…
Marcin Pietrzak
@Mariusz: spróbuj wykorzystać filtr sanitize_file_name i być może da się oprogramować to o czym piszesz. Jedna rzecz, zadziała dobrze tylko przy dodawania do danego wpisu.
Charlie
Bardzo dobrze ze usunieto ta funkcje z Panelu. ktos kto chce to zmieniac powinien umiec zmodyfikowac wp-config.php i rozumiec konsekwencje :)
Swietnie ze zniknely rowniez Linki – doslownie zniknely ale z Panelu, w bazie danych dalej sa. Dla tych ktorzy nie instaluja 3.5 a update’uja, i posiadaja wpisy-linki, powinny byc dalej widoczne w interfejsie. w koncu usunieta ta irytujaca pozostalosc po „systemie blogowym”.
Ja jeszcze czekam az Sidebar Widgets zostana przemianowane na Widgets :)
Mariusz - trojmiasto.us
Marcinie, pamiętasz może w której tabeli starszy WP zapisywał tę informację w bazie?
Marcin Pietrzak
Nie jestem, pewien, ale WP raczej nie zapisuje nigdzie indziej niż w $wpdb->options.
Mariusz - trojmiasto.us
ok. a jakbyś zdefiniował tutaj zmienną $time?
Np. chcemy wszystkie pliki ładować do folderu /uploads/products/rok/miesiąc
`define( 'UPLOADS’, trailingslashit( WP_CONTENT_FOLDERNAME ).’products’.$time );`
coś takiego?
Marcin Pietrzak
Jeżeli chodzi o rok/miesiąc WP sam dodaje. A products możesz oczywiście dodać.
Marcin Gondek
Witam
Mam problem z Nextgen gallery, mianowicie wtyczka nie widzi galerii kiedy chce je wrzucić na stronę przez przycisk galerii w panelu edycji strony, muszę wpisywać kod ręcznie, to samo tyczy się pokazu slajdów ale one nie wyświetlają mi się w ogolę. Proszę o pomoc jeśli to możliwe.
Marcin Pietrzak
@Marcin Gondek: nie znam wtyczki nextgen i z mojego punktu widzenia nie wnosi ona (aktualnie) niczego dobrego do WordPressa. Raczej rekomenduję, żeby jej nie używać.
Marcin Gondek
To mnie teraz zagiąłeś Marcinie :) a co rekomendujesz do stworzenia galerii na stronie, zależy mi też na slajdach i prostocie obsługi. Dodam że moja przygoda z wordpressem zaczeła się niedawno. Pozdrawiam
Marcin Pietrzak
No cóż Marcinie, rekomenduję użycie wbudowanej w WordPressa galerii, z której można skorzystać za pomocą shortcode’a [gallery]. Do obsługi pokazu slajdów można użyć dowolną wtyczkę to realizującą, a jest ich dość sporo. Np. tutaj:
Magda
Witam :)
Korzystam z wordpress’a od kilku miesięcy i pojawił się u mnie pewien problem. Dodaję standardowo zdjęcia do galerii (w formacie jpg.) i już mam sporą część pamięci zajętej. Nie wiem jakie są alternatywne opcje poradzenia sobie z takim problemem, dlatego też będę bardzo wdzięczna za radę :)
Pozdrawiam
Marcin Pietrzak
@Magda: Nie wiem na czym polega i tylko mogę zgadywać, ale ponieważ prowadzisz stronę w serwisie wordpress.com, to powinnaś się zwrócić do wsparcia tego serwisu.
Bez dostępu do logów serwera nie da się po prostu pomóc.
Magda
Ok, rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.